Thumbnail for the video of exercise: Arxa oturan Statik Vəzifə

Arxa oturan Statik Vəzifə

Təlim Profili

Əsas hissən, u, l, l
AvadanlıqVücut çəkisi
Əsas Muskullar
İkincil Muskullar

Təlim kitabxanasını cibinizdə saxlayın!

Müqəddəsə təqdimat Arxa oturan Statik Vəzifə

Statik Mövqe Oturmuş Arxa məşqi, ilk növbədə arxa əzələləri hədəf alan və gücləndirən, duruşu yaxşılaşdıran və bel ağrısı riskini azaldan faydalı məşqdir. Bu məşq, oturaq həyat tərzinin mənfi təsirləri ilə mübarizə aparmağa kömək etdiyi üçün, bütün fitness səviyyələrindən olan şəxslər, xüsusən də uzun saatlar oturaraq keçirənlər üçün idealdır. İnsanlar ümumi arxa sağlamlığını artırmaq, onurğa sabitliyini yaxşılaşdırmaq və yaxşı bir duruş saxlamaq üçün bu məşqi etmək istərdilər.

İcra: Adım-adım dərslik Arxa oturan Statik Vəzifə

  • Barmaqlarınız aşağı, ovuclarınız aşağı arxaya baxaraq əllərinizi belinizin altına qoyun.
  • Başınızı və boynunuzu neytral vəziyyətdə saxlayaraq, kürəyinizi əyərkən əllərinizi irəli itələyin.
  • Bu mövqeyi təxminən 30 saniyədən 1 dəqiqəyə qədər saxlayın, nəfəsinizə diqqət yetirin və kürəyinizdə qövsü qoruyun.
  • Nəhayət, əllərinizi buraxın və kürəyinizi düz tutmağı unutmayın, başlanğıc vəziyyətinə qayıdın. Lazım olduqda bu məşqi təkrarlayın.

İcra üçün məsləhətlər Arxa oturan Statik Vəzifə

  • Əsas əzələləri cəlb edin: Onurğanızı dəstəkləmək və tarazlığı qorumaq üçün məşq boyunca əsas əzələlərinizi işə salın. Bu, nəinki məşqin effektivliyini artırır, həm də yaralanma riskini azaldır. Ümumi bir səhv, nüvəni unutmaq və yalnız arxa əzələlərə diqqət yetirməkdir.
  • Nəzarət olunan Hərəkətlər: Hərəkətlərinizin yavaş və idarə olunduğundan əmin olun. Əzələ gərginliyinə və ya zədələnməsinə səbəb ola biləcək sarsıntılı və ya sürətli hərəkətlərdən çəkinin. Unutmayın ki, bu məşqin məqsədi hərəkətlərdə tələsmək deyil, arxa əzələlərinizi gücləndirməkdir.
  • Nəfəs alma: Məşq zamanı düzgün nəfəs alın. Dərslərə hazırlaşarkən nəfəs alın

Arxa oturan Statik Vəzifə TEQs

Yenilər etmək olar Arxa oturan Statik Vəzifə?

Bəli, yeni başlayanlar Static Position Oturmuş Arxa məşqi edə bilərlər. Bu, arxa əzələləri gücləndirməyə və duruşu yaxşılaşdırmağa kömək edən sadə və təsirli bir məşqdir. Bununla belə, işığın intensivliyi ilə başlamaq və zamanla onu tədricən artırmaq həmişə vacibdir. Həmçinin, düzgün forma və texnikanın saxlanması yaralanmaların qarşısını almaq üçün çox vacibdir. Mümkünsə, idmana yeni başladığınız zaman fitnes üzrə mütəxəssisin sizə məşqlə bağlı bələdçi olması yaxşı fikirdir.

Ortama variations nədir Arxa oturan Statik Vəzifə?

  • "Oturmuş Twist" dik oturmağı və gövdənin yan-yana burulmasını ehtiva edir və Statik Oturmuş Arxaya fərqli bir uzanma təmin edir.
  • "Oturan Pişik-Dəvə" başqa bir variasiyadır, burada oturarkən arxanı əymək və yuvarlaqlaşdırmaq arasında alternativ olursunuz.
  • "Oturan tərəfin uzanması" arxa tərəfinizi uzatmaq üçün bir qolu yuxarı qaldıraraq qarşı tərəfə əyilməyi əhatə edir.
  • "Oturmuş İrəli Bükülmə" daha dərin bir uzanmadır, burada siz ombadan irəli əyilərək ayaqlarınıza doğru uzanırsınız, bütün kürəyinizi uzatırsınız.

Yaxşı tamamlayıcı təlimlər nədir Arxa oturan Statik Vəzifə?

  • Oturmuş Twist: Oturmuş Bükülmə məşqi Statik Mövqe Oturmuş Arxa məşqinin başqa bir əla tamamlayıcısıdır, çünki o, onurğanın hərəkətliliyini və elastikliyini yaxşılaşdırmağa kömək edir, bu da ümumi bel gücünü və duruşunu artıra bilər.
  • Oturmuş Lat Stretch: Bu məşq arxadakı böyük əzələ olan latissimus dorsi-ni hədəf alaraq Arxa oturmuş Statik Vəzifəni tamamlayır. Bu, yuxarı bədən gücünü və elastikliyini yaxşılaşdırmağa kömək edə bilər ki, bu da sağlam arxanı dəstəkləyir.

Əlaqəli açar sözlər üçün Arxa oturan Statik Vəzifə

  • Oturmuş arxa məşq
  • Bədən çəkisi geri məşqləri
  • Statik Mövqe Geri Təlim
  • Oturarkən arxa gücləndirici məşq
  • Bədən Çəkisi Oturmuş Arxa Məşq
  • Null Məqsədli Arxa Məşq
  • Statik Mövqe Oturmuş Arxa Məşq
  • Bədən çəkisi geri məşqləri
  • Oturmuş arxa bədən çəkisi məşqi
  • Statik Mövqe Null Məqsədli Məşq

Bu məşq üçün alətlər

Do Arxa oturan Statik Vəzifə in the Lyfta app

Save this exercise, log your sets, and follow full workouts — free on iOS and Android.

Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Download on the App StoreGet it on Google Play