Thumbnail for the video of exercise: Poza mačke

Poza mačke

Profil Vježbe

Dio TijelaJoga.
OpremaTjelesna težina
Glavne Mišiće
Sporedne Mišiće

Imajte biblioteku vježbi u džepu!

Uvod u Poza mačke

Mačka poza je jednostavna, ali korisna vježba joge koja prvenstveno cilja na kičmu, poboljšavajući njenu fleksibilnost i snagu. Savršen je za pojedince svih nivoa kondicije, posebno za one koji žele ublažiti bolove u leđima i poboljšati svoje držanje. Uključivanje u ovu pozu može pružiti nježnu masažu kralježnice i trbušnih organa, potaknuti bolju cirkulaciju krvi i ublažiti stres, što ga čini poželjnim dodatkom svakoj fitnes ili wellness rutini.

Izvođenje: Korak-po-Korak Vodič Poza mačke

  • Vaša kičma treba da bude u neutralnom položaju, a glava u liniji sa kičmom; ovo je vaša početna pozicija, koja se često naziva položaj stola.
  • Započnite pozu mačke izdišući i nježno zaokružujući kičmu prema stropu, slično kao što mačka rasteže leđa.
  • Dok to radite, privijte bradu prema grudima i pustite da se vrat oslobodi, ali nemojte natjerati bradu na grudi.
  • Zadržite pozu nekoliko sekundi, a zatim se vratite u neutralni položaj stola na udah. Ponovite pozu nekoliko puta, krećući se u ritmu daha.

Savjeti za Izvođenje Poza mačke

  • Položaj vrata: Izbjegavajte naprezanje vrata tako što ćete ga držati u liniji sa kičmom. Česta greška je pretjerano gledanje gore ili dolje, što može dovesti do naprezanja vrata. Umjesto toga, zadržite pogled prema podu i dozvolite svom vratu da se prirodno kreće s ostatkom kičme.
  • Angažirajte svoje jezgro: da biste maksimalno iskoristili pozu mačke, važno je angažovati trbušne mišiće. Ovo ne samo da pomaže u zaštiti donjeg dijela leđa, već i maksimizira prednosti poze. Česta greška je da pustite da vam stomak visi prema podu.
  • Glatki prijelazi: Poza mačke je često uparena sa pozom krave u tekućoj sekvenci. Osigurajte da prelazite glatko i polako između

Poza mačke Često Postavljana Pitanja

Mogu li početnici raditi Poza mačke?

Da, početnici definitivno mogu raditi vježbu Cat poze. To je nježna i jednostavna joga poza koja se često preporučuje početnicima. Poza mačke, poznata i kao Marjaryasana na sanskrtu, korisna je za poboljšanje fleksibilnosti kičme i snage abdomena. Međutim, kao i svaku vježbu, važno je da je radite ispravno kako biste izbjegli ozljede. Ako ste početnik, možda će vam biti od pomoći da vas instruktor joge vodi dok vam ne bude udobno da sami radite pozu.

Koje su uobičajene varijacije Poza mačke?

  • Poza mačka-krava: Ova varijacija uključuje izmjenjivanje poze mačke i poze krave, što može pomoći da se poveća fleksibilnost kralježnice.
  • Provucite mačju pozu s iglom: Ova varijacija uključuje dosezanje jedne ruke ispod tijela dok je u pozi mačke, što može pomoći pri istezanju ramena i gornjeg dijela leđa.
  • Poza mačke i psa: Ova varijacija uključuje ispruživanje jedne ruke i suprotne noge dok je u pozi mačke, što može pomoći u jačanju jezgra i poboljšanju ravnoteže.
  • Poza mačke koja kleči: Ova varijacija uključuje klečanje na tlu dok izvodite pozu mačke, koja može pomoći da se istegnete donji dio leđa i kukovi.

Koje su dobre dodatne vježbe za Poza mačke?

  • Dječja poza: Ova poza nadopunjuje pozu mačke tako što pruža nježno, regenerativno istezanje donjeg dijela leđa, što može pomoći u oslobađanju svake napetosti nastale tokom aktivnije poze mačke.
  • Pas okrenut prema dolje: Ova poza nadopunjuje pozu mačke daljnjim istezanjem kičme i jačanjem ruku i nogu, povećavajući ukupne prednosti poze mačke za poboljšanje držanja i fleksibilnosti.

Povezane ključne riječi za Poza mačke

  • Tutorijal za pozu mačke
  • Vježbe joge za tjelesnu težinu
  • Upute za jogu za pozu mačke
  • Kako napraviti pozu mačke
  • Joga poze za početnike
  • Vježbe za tjelesnu težinu kod kuće
  • Prednosti mačje poze
  • Joga za fleksibilnost
  • Joga poze protiv bolova u leđima
  • Jačanje joga poza

Alati za ovu vježbu

Do Poza mačke in the Lyfta app

Save this exercise, log your sets, and follow full workouts — free on iOS and Android.

Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Download on the App StoreGet it on Google Play