Thumbnail for the video of exercise: Vanjski rotator za ležeći kuk i istezanje ekstenzora kuka

Vanjski rotator za ležeći kuk i istezanje ekstenzora kuka

Profil Vježbe

Dio TijelaBokovi
OpremaValjda
Glavne MišićeGluteus Maximus, Hamstrings
Sporedne MišićeGluteus Medius, Tensor Fasciae Latae

Imajte biblioteku vježbi u džepu!

Uvod u Vanjski rotator za ležeći kuk i istezanje ekstenzora kuka

Vanjski rotator kuka za ležeći položaj i istezanje ekstenzora kuka je korisna vježba dizajnirana da poboljša fleksibilnost i snagu ekstenzora kuka i vanjskih rotatora. Posebno je pogodan za sportiste, fitnes entuzijaste ili pojedince koji se oporavljaju od ozljeda kuka ili donjeg dijela leđa. Izvođenje ovog istezanja može poboljšati pokretljivost, smanjiti napetost mišića i spriječiti ozljede, što ga čini vrijednim dodatkom svakom fitness ili rehabilitacijskom programu.

Izvođenje: Korak-po-Korak Vodič Vanjski rotator za ležeći kuk i istezanje ekstenzora kuka

  • Savijte oba koljena, držeći stopala ravno na podu.
  • Polako podignite desno stopalo i stavite ga na lijevo koleno, stvarajući svojim nogama oblik figure "4".
  • Objema rukama nježno uhvatite lijevu butinu i povucite je prema grudima, osjećajući rastezanje desnog kuka i gluteusa.
  • Zadržite ovaj položaj oko 30 sekundi, zatim polako otpustite i prebacite se na drugu nogu. Ponovite ovu vježbu po potrebi.

Savjeti za Izvođenje Vanjski rotator za ležeći kuk i istezanje ekstenzora kuka

  • Pravilna forma: Sljedeći korak je pravilno izvođenje istezanja. Objema rukama uhvatite lijevu butinu i povucite je prema grudima, držeći desno koleno izbačeno. Trebali biste osjetiti istezanje u desnom kuku i gluteusu. Izbjegavajte prejako povlačenje butine ili preblizu grudi jer to može napregnuti mišiće.
  • Disanje: Ne zadržavajte dah tokom ove vježbe. Dišite duboko i ravnomjerno tokom istezanja. Izdahnite dok vučete bedro prema grudima, a udahnite dok ga otpuštate. Pravilno disanje pomaže opuštanju mišića i poboljšava efikasnost istezanja.
  • Održavajte kontrolu: Uvijek održavajte kontrolu

Vanjski rotator za ležeći kuk i istezanje ekstenzora kuka Često Postavljana Pitanja

Mogu li početnici raditi Vanjski rotator za ležeći kuk i istezanje ekstenzora kuka?

Da, početnici svakako mogu izvesti vježbu Roll Lecumbent Hip External Rotator i Hip Extensor Stretch. Međutim, kao i kod svake nove vježbe, važno je početi polako i fokusirati se na održavanje pravilne forme kako biste izbjegli ozljede. Ako osjetite bilo kakvu nelagodu ili bol, odmah prekinite vježbu. Također bi moglo biti od pomoći da vas trener ili iskusna osoba vodi kroz vježbu prvih nekoliko puta kako biste bili sigurni da je radite ispravno.

Koje su uobičajene varijacije Vanjski rotator za ležeći kuk i istezanje ekstenzora kuka?

  • Vanjski rotator kuka i istezanje ekstenzora u stojećem položaju: Ova vježba se radi uspravno, prešavši jednu nogu preko druge i nježno se savijajući naprijed u struku kako biste istegnuli mišiće kuka.
  • Vanjski rotator kuka i ekstenzorsko istezanje: U ovoj varijanti ležite na leđima, prekrižite jedan gležanj preko suprotnog koljena i nježno povucite neprekrštenu nogu prema grudima da istegnete mišiće kuka.
  • Poza goluba Vanjski rotator kuka i istezanje ekstenzora: Ova joga poza uključuje klečanje na prostirci, izvlačenje jednog koljena naprijed i ispruživanje druge noge iza sebe, a zatim naginjanje naprijed kako bi se istegnuli mišići kuka.
  • Vanjski rotator i ekstenzorski rotator na zidu kuka: U ovoj varijanti, stojite okrenuti prema zidu, podignite jednu nogu

Koje su dobre dodatne vježbe za Vanjski rotator za ležeći kuk i istezanje ekstenzora kuka?

  • Sedeći spinalni twist je još jedna korisna vježba, jer ne samo da poboljšava pokretljivost kičme, već i isteže kukove i zadnjicu, na taj način nadopunjujući istezanje u ležećim rotirajućim položajima daljnjim povećanjem fleksibilnosti i pokretljivosti kuka.
  • Poza mosta takođe može upotpuniti istezanje u ležećim rolama. Jača ekstenzore kuka i donji dio leđa, što može poboljšati učinkovitost istezanja Roll Recumbent poboljšavajući ukupnu snagu i stabilnost kuka i donjeg dijela leđa.

Povezane ključne riječi za Vanjski rotator za ležeći kuk i istezanje ekstenzora kuka

  • Ležeće istezanje kuka
  • Vježba za okretanje kuka
  • Vježba za eksterni rotator kuka
  • Roll ležeći ekstenzor kuka
  • Vježba za fleksibilnost kuka
  • Ležeći rolni za kukove
  • Istezanje ekstenzora kuka sa roll
  • Vježba s rolanjem za zdravlje kukova
  • Jačanje kukova s ​​roll vježbom
  • Vježba rotatora ležećih kuka.

Alati za ovu vježbu

Do Vanjski rotator za ležeći kuk i istezanje ekstenzora kuka in the Lyfta app

Save this exercise, log your sets, and follow full workouts — free on iOS and Android.

Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Download on the App StoreGet it on Google Play