Thumbnail for the video of exercise: Liggende ben tuck hofte ryg stretch

Liggende ben tuck hofte ryg stretch

Øvelsesprofil

KropsdelLår
UdstyrKropsvægt
Primære Muskler
Sekundære Muskler

Få træningsbiblioteket i lommen!

Introduktion til Liggende ben tuck hofte ryg stretch

Lying Leg Tuck Hip Back Stretch er en gavnlig øvelse, der retter sig mod lænden, hofterne og hamstrings, og hjælper med at forbedre fleksibiliteten og reducere muskelspændinger. Det er et ideelt stræk for atleter, kontoransatte eller enhver, der oplever ubehag i lænden eller stramhed på grund af langvarig siddende eller anstrengende fysisk aktivitet. At inkorporere denne strækning i din rutine kan hjælpe med at forebygge skader, forbedre kropsholdningen og forbedre den generelle kropsmobilitet.

Udførelse af: En Trin-for-Trin Vejledning Liggende ben tuck hofte ryg stretch

  • Bøj dine knæ og før dem mod dit bryst, kram dem med dine arme.
  • Mens du holder ryggen flad på jorden, trækker du forsigtigt dine knæ tættere på brystet, indtil du mærker et stræk i hofterne og lænden.
  • Hold denne position i omkring 20-30 sekunder, træk vejret dybt og slap af i din krop.
  • Slip langsomt dine ben og sæt dem tilbage til startpositionen, og gentag strækket så mange gange som nødvendigt.

Tips til Udførelse Liggende ben tuck hofte ryg stretch

  • Gradvis bevægelse: For at starte strækket, løft langsomt det ene ben og bøj det i knæet, før det mod brystet. Undgå rykkende bevægelser eller at trække for kraftigt i benet. Dette kan belaste eller skade dine muskler og led.
  • Brug dine hænder: Brug dine hænder til forsigtigt at trække dit knæ tættere på brystet, hvilket øger strækket i hoften og lænden. Sørg for ikke at overstrække – hvis du føler smerte, er du gået for langt.
  • Oprethold stræk: Hold strækket i omkring 20-30 sekunder, og sørg for, at du fortsætter med at trække vejret normalt. At holde vejret kan forårsage spændinger i din krop, hvilket reducerer effektiviteten af ​​strækningen.
  • Gentag med andet ben: Nederste

Liggende ben tuck hofte ryg stretch Ofte stillede spørgsmål

Kan begyndere gøre Liggende ben tuck hofte ryg stretch?

Lying Leg Tuck Hip Back Stretch-øvelsen, også kendt som den liggende hoftebøjer, er generelt sikker for begyndere. Det er dog vigtigt at bemærke, at alles konditionsniveau og fleksibilitet er forskellig. Begyndere bør starte langsomt og øge intensiteten gradvist. Hvis de føler ubehag eller smerte, bør de stoppe med det samme og konsultere en fitness-professionel. Det er også en god idé for begyndere at få instruktioner fra en certificeret træner for at sikre, at de udfører øvelsen korrekt og sikkert.

Hvad er almindelige variationer af Liggende ben tuck hofte ryg stretch?

  • Den stående hamstring-strækning: Stå oprejst og bøj det ene ben, hvil hælen på et bord eller en bænk, læn dig derefter fremad fra hofterne, og hold ryggen ret.
  • Sommerfugle-stræk: Sid på gulvet, bøj ​​dine knæ og bring dine fodsåler sammen, og skub derefter ned på dine knæ med dine albuer for at strække dine hofter og lænd.
  • Den knælende hofteflekser-stræk: Næl på det ene knæ og placer den anden fod fladt på gulvet foran dig, og skub derefter dine hofter fremad, indtil du mærker et stræk i hoften og ryggen.
  • Duestillingen: Start i en nedadvendt hundeposition, før derefter det ene ben fremad og bøj det i knæet, stræk det andet ben ud lige bag dig,

Hvad er gode supplerende øvelser til Liggende ben tuck hofte ryg stretch?

  • Pigeon Pose er en anden gavnlig øvelse, der komplementerer Lying Leg Tuck Hip Back Stretch, da den dybt strækker hofter, lår og lyske, og dermed øger den fleksibilitet og styrke, der er nødvendig for den Liggende Leg Tuck Hip Back Stretch.
  • The Child's Pose kan også komplementere den liggende ben tuck hip back stretch, fordi den giver en blid strækning til lænden, hofterne, lårene og anklerne, hvilket fremmer afslapning og fleksibilitet, hvilket kan gøre udførelse af liggende ben tuck hofte ryg stretch mere behagelig og effektiv.

Relaterede nøgleord for Liggende ben tuck hofte ryg stretch

  • Kropsvægt lår øvelse
  • Ben tuck hoftestræk
  • Lårstyrkende øvelser
  • Kropsvægt i benene
  • Hofte ryg strækker sig
  • Benstik øvelser
  • Træning til målretning af lår
  • Øvelser for underkroppen
  • Kropsvægt øvelser for lår
  • Tutorial i liggende ben

Værktøjer til denne øvelse

Do Liggende ben tuck hofte ryg stretch in the Lyfta app

Save this exercise, log your sets, and follow full workouts — free on iOS and Android.

Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Download on the App StoreGet it on Google Play