Thumbnail for the video of exercise: Όρθια στάση

Όρθια στάση

Perfil del Ejercicio

Parte del CuerpoCuerpo completo
EquipoPeso corporal
Músculos Principales
Músculos Secundarios

¡Obtén la biblioteca de ejercicios en tu bolsillo!

Introducción al Όρθια στάση

Η όρθια στάση είναι μια θεμελιώδης άσκηση στη γιόγκα που βελτιώνει τη στάση, την ισορροπία και την επίγνωση του σώματος. Είναι κατάλληλο για όλα τα επίπεδα φυσικής κατάστασης, από αρχάριους έως προχωρημένους ασκούμενους, λόγω της απλότητας και της προσαρμοστικότητάς του. Τα άτομα μπορεί να θέλουν να ενσωματώσουν αυτή τη στάση στη ρουτίνα τους για να ενισχύσουν τη σταθερότητα, την εστίαση και τη συνολική σωματική τους δύναμη, καθώς και να βάλουν μια γερή βάση για πιο περίπλοκες στάσεις γιόγκα.

Realizando el: Un Tutorial Paso a Paso Όρθια στάση

  • Κρατήστε τη σπονδυλική σας στήλη ευθεία, τραβήξτε τους ώμους σας προς τα πίσω και αφήστε τα χέρια σας να κρέμονται φυσικά από τα πλάγια σας.
  • Εστιάστε το βλέμμα σας σε ένα σημείο μπροστά σας για να διατηρήσετε την ισορροπία.
  • Δουλέψτε τους μυς του πυρήνα σας και αναπνεύστε βαθιά και ομοιόμορφα.
  • Διατηρήστε αυτή τη στάση για λίγα λεπτά, εστιάζοντας στην αναπνοή σας και διατηρώντας την ισορροπία σας.

Consejos para Realizar Όρθια στάση

  • Engage Your Core: Ένα άλλο συνηθισμένο λάθος είναι να ξεχάσετε να δεσμεύσετε τον πυρήνα. Ο πυρήνας σας είναι η δύναμη του σώματός σας και η δέσμευσή του όχι μόνο βελτιώνει την ισορροπία σας αλλά και ενισχύει το κάτω μέρος της πλάτης σας. Τραβήξτε τον αφαλό σας προς τη σπονδυλική σας στήλη και κρατήστε το σώμα σας ευθεία από την κορυφή μέχρι τα νύχια.
  • Κρατήστε τους ώμους σας χαλαρούς: Πολλοί άνθρωποι τείνουν να σκύβουν τους ώμους τους ή να κρατούν ένταση σε αυτούς κατά τη διάρκεια αυτής της στάσης. Κρατήστε τους ώμους σας χαλαρούς και κάτω, μακριά από τα αυτιά σας. Ο λαιμός σας πρέπει να είναι σε ουδέτερη θέση, ούτε γερανός προς τα πάνω ούτε προς τα κάτω.
  • Εστιάστε στην αναπνοή σας: Η αναπνοή είναι ένα ουσιαστικό μέρος οποιασδήποτε άσκησης και δεν διαφέρει με την όρθια στάση. Αναπνεύστε αργά και βαθιά, εστιάζοντας

Όρθια στάση Preguntas Frecuentes

¿Pueden los principiantes hacer el Όρθια στάση?

Ναι, οι αρχάριοι μπορούν σίγουρα να κάνουν την άσκηση Standing Pose. Είναι μια βασική στάση γιόγκα που χρησιμοποιείται συχνά ως θέση ανάπαυσης, μεταβατικό στάδιο ή σημείο εκκίνησης για άλλες στάσεις. Ωστόσο, όπως με κάθε άσκηση, είναι σημαντικό να κατανοήσετε τη σωστή τεχνική για να αποφύγετε τραυματισμούς. Εάν δεν είστε σίγουροι, συνιστάται να ξεκινήσετε με έναν εκπαιδευμένο εκπαιδευτή που μπορεί να σας καθοδηγήσει.

¿Cuáles son las variaciones comunes del Όρθια στάση?

  • Το Warrior I Pose, ή Virabhadrasana I, είναι μια όρθια στάση που τεντώνει ολόκληρη την μπροστινή πλευρά του σώματος ενώ δυναμώνει τους μηρούς, τους αστραγάλους και την πλάτη.
  • Το Tree Pose, ή Vrksasana, είναι μια στάση ισορροπίας που βελτιώνει την εστίαση, την ισορροπία και τον συντονισμό.
  • Το Triangle Pose, ή Trikonasana, είναι μια όρθια στάση που τεντώνει και δυναμώνει τους μηρούς, τα γόνατα και τους αστραγάλους, ενώ βοηθά επίσης στην ανακούφιση από το στρες.
  • Το Chair Pose, ή Utkatasana, είναι μια όρθια στάση που δυναμώνει τους μηρούς και τους αστραγάλους, ενώ διεγείρει επίσης τα κοιλιακά όργανα, το διάφραγμα και την καρδιά.

¿Cuáles son ejercicios complementarios buenos para el Όρθια στάση?

  • Πόση καρέκλας: Αυτή η στάση συμπληρώνει την όρθια στάση ενισχύοντας τους μύες του κάτω μέρους του σώματος, ιδιαίτερα τους μηρούς και τις γάμπες, οι οποίοι είναι απαραίτητοι για τη σταθερότητα και την αντοχή στην όρθια στάση.
  • Tree Pose: Αυτή η στάση ενισχύει τα οφέλη της όρθιας πόζας βελτιώνοντας την ισορροπία, την εστίαση και τον συντονισμό, τα οποία είναι όλα απαραίτητα για τη διατήρηση της όρθιας πόζας για μεγαλύτερες χρονικές περιόδους.

Palabras clave relacionadas Όρθια στάση

  • Προπόνηση για ολόκληρο το σώμα
  • Άσκηση σωματικού βάρους
  • Προπόνηση όρθιας πόζας
  • Ολική φυσική κατάσταση
  • Προπόνηση χωρίς εξοπλισμό
  • Ολόσωμη άσκηση στο σπίτι
  • Προπόνηση με σωματικό βάρος σε όρθια στάση
  • Ολόσωμη προπόνηση ενδυνάμωσης
  • Όρθια στάση για τόνωση ολόκληρου του σώματος
  • Ρουτίνα γυμναστικής με σωματικό βάρος

Εργαλεία για αυτή την άσκηση

Do Όρθια στάση in the Lyfta app

Save this exercise, log your sets, and follow full workouts — free on iOS and Android.

Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Download on the App StoreGet it on Google Play