Thumbnail for the video of exercise: Dumbbell Hammer Curl harjoituspallolla

Dumbbell Hammer Curl harjoituspallolla

Harjoitusprofiili

Kehon osaHauis, Yläkädet
VälineetKäsipaino, Vakioväline
Päälihakset
Apulihakset

Hanki harjoituskirjasto mukaasi!

Johdanto Dumbbell Hammer Curl harjoituspallolla

Dumbbell Hammer Curl on Exercise Ball on tehokas voimaharjoittelu, joka kohdistaa hauislihakseen ja käsivarsiin ja parantaa niitä samalla, kun se parantaa sydämen vakautta. Tämä harjoitus sopii kaikentasoisille henkilöille, jotka pyrkivät kehittämään ylävartalon voimaa ja parantamaan tasapainoaan. Tämän harjoituksen sisällyttäminen kuntoilurutiiniin voi tarjota kattavan harjoittelun yhdistämällä painonnosto- ja vakausharjoittelun, mikä parantaa lihaskuntoa, voimaa ja yleiskuntoa.

Suorittaminen: Askelsi-suunnitelma Dumbbell Hammer Curl harjoituspallolla

  • Pidä olkavarret paikoillaan, hengitä ulos ja käännä painoja samalla kun supistat hauislihasta, jatka painojen nostamista, kunnes hauislihas on täysin supistunut ja käsipainot ovat olkapäiden tasolla.
  • Pidä supistuneessa asennossa hetki, kun puristat hauislihasta.
  • Hengitä sisään ja ala hitaasti laskea käsipainot takaisin lähtöasentoon.
  • Toista tämä liike halutun määrän toistoja. Muista pitää kyynärpääsi koko ajan lähellä vartaloasi.

Vinkkejä suorittamiseen Dumbbell Hammer Curl harjoituspallolla

  • Sopiva paino: Valitse käsipaino, joka on haastava, mutta ei vaaranna muotoasi. Jos paino on liian raskas, se voi johtaa virheelliseen suoritukseen ja lisätä loukkaantumisriskiä. Aloita kevyemmillä painoilla ja lisää vähitellen voimasi parantuessa.
  • Hallittu liike: Kun suoritat vasarakierrettä, varmista, että liikkeesi ovat hitaita ja hallittuja. Vältä yleinen virhe käyttää vauhtia painojen nostamiseen. Tämä ei ainoastaan ​​vähennä harjoituksen tehokkuutta, vaan voi myös johtaa lihasten rasitukseen. Nosta käsipainoja olkapäitäsi kohti pitäen samalla kyynärpääsi lähellä vartaloasi ja laske ne sitten hitaasti takaisin alas.
  • Keskity hengitykseen: Muista hengittää sisään, kun lasket käsipainoja

Dumbbell Hammer Curl harjoituspallolla Usein kysytyt kysymykset

Voivatko aloittelijat tehdä Dumbbell Hammer Curl harjoituspallolla?

Kyllä, aloittelijat voivat tehdä Dumbbell Hammer Curl on Exercise Ball -harjoituksen. Niiden tulisi kuitenkin aloittaa kevyillä painoilla ja keskittyä oikean muodon ylläpitämiseen. On myös tärkeää varmistaa harjoituspallon vakaus ennen harjoituksen aloittamista. Jos aloittelijan mielestä tasapainoilu harjoituspallolla on haastavaa, hän voi aloittaa tavallisilla Dumbbell Hammer Curls -kiharoilla ilman palloa ja sisällyttää ne vähitellen, kun he saavat enemmän voimaa ja tasapainoa. Kuten aina, on suositeltavaa neuvotella kuntoalan ammattilaisen kanssa varmistaaksesi, että harjoitukset suoritetaan oikein ja turvallisesti.

Mitkä ovat yleisiä variaatioita Dumbbell Hammer Curl harjoituspallolla?

  • Istuva Dumbbell Hammer Curl: Tämä muunnelma sisältää vasarakiharan suorittamisen tasaisella penkillä, mikä voi auttaa eristämään hauis- ja kyynärvarren lihaksia.
  • Inline Dumbbell Hammer Curl: Tämä versio tehdään makuulla kaltevalla penkillä, mikä muuttaa harjoituksen kulmaa ja kohdistuu lihaksiin eri tavalla.
  • Vuorotteleva käsipainovasarakihartaminen: Sen sijaan, että nostaisit molempia käsipainoja samanaikaisesti, tässä variaatiossa vaihdat kumpaakin käsivartta, jolloin voit keskittyä yksittäisiin lihaksiin.
  • Yksikätinen käsipainovasarakihartaminen: Tämä muunnelma sisältää harjoituksen suorittamisen yhdellä kädellä kerrallaan toisen käsivarren ollessa levossa, mikä lisää intensiteettiä ja keskittyy jokaiseen hauispäähän erikseen.

Mitkä ovat hyviä täydentäviä harjoituksia Dumbbell Hammer Curl harjoituspallolla?

  • Stability Ball Push-ups: Tässä harjoituksessa hyödynnetään myös harjoituspalloa, kuten Dumbbell Hammer Curl on Exercise Ball, mikä edistää ydinvakautta ja tasapainoa, samalla kun se kohdistuu ensisijaisesti rinta- ja olkalihaksiin, mikä täydentää hauispäähän keskittyviä vasarakiharoita.
  • Istuva olkapääpuristus: Tämä harjoitus kohdistuu hartialihaksiin ja ylempiin puolisuunnikkaan lihaksiin, jotka ovat toissijaisia ​​lihasryhmiä, jotka aktivoituvat vasarakiharoiden suorittamisen aikana, mikä lisää ylävartalon yleistä voimaa ja symmetriaa.

Liittyvät avainsanat Dumbbell Hammer Curl harjoituspallolla

  • Dumbbell Hammer Curl on vakauspallo
  • Hauisharjoitus käsipainolla ja harjoituspallolla
  • Ylävarren harjoitus käsipainolla ja vakauspallolla
  • Dumbbell Hammer Curl -harjoitus hauislihaksille
  • Vakauspallo hauiskiharrella käsipainolla
  • Käsipainoharjoitus olkavarsille pallon päällä
  • Hauislihaksen vahvistaminen käsipainolla ja harjoituspallolla
  • Hammer Curl harjoituspallolla
  • Käsipaino- ja vakauspalloharjoitus aseille
  • Hauisrakennusharjoitus käsipainon ja pallon kanssa

Työkalut tähän harjoitukseen

Do Dumbbell Hammer Curl harjoituspallolla in the Lyfta app

Save this exercise, log your sets, and follow full workouts — free on iOS and Android.

Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Download on the App StoreGet it on Google Play