Thumbnail for the video of exercise: Zgjatja e ijeve në gjunjë

Zgjatja e ijeve në gjunjë

Profili i Ushqimit

Pjesë e TrupitKthe teksti është përgjigju rrotullimi trup prej pjës , Këmbët., Qafe
PajisjePesha e trupit
Muskujt Kryesorë
Muskujt e Dytësuar

Merr bibliotekën e ushqimeve në xhepin tënd!

Njohje për Zgjatja e ijeve në gjunjë

Shtrirja e ijeve në gjunjë është një ushtrim i synuar që forcon kryesisht muskujt gluteus maximus, duke përfshirë gjithashtu bërthamën dhe duke përmirësuar stabilitetin e përgjithshëm. Është një stërvitje ideale si për fillestarët ashtu edhe për entuziastët e fitnesit, duke ofruar një mënyrë me ndikim të ulët për të tonifikuar dhe forcuar pjesën e poshtme të trupit. Individët mund të dëshirojnë ta përfshijnë këtë ushtrim në rutinën e tyre për të përmirësuar qëndrimin e tyre, për të përmirësuar performancën atletike dhe për të zvogëluar rrezikun e dhimbjes së shpinës.

Kryerja e: Udhëzim hap pas hapi Zgjatja e ijeve në gjunjë

  • Mbani shpinën drejt dhe thelbin tuaj të angazhuar gjatë gjithë ushtrimit.
  • Ngrini njërën këmbë lart pas jush, duke mbajtur gjurin të përkulur në një kënd 90 gradë, derisa kofsha juaj të jetë paralele me dyshemenë dhe këmba juaj të drejtohet drejt tavanit.
  • Uleni këmbën përsëri në pozicionin e fillimit ngadalë dhe me kontroll.
  • Përsëriteni këtë lëvizje për numrin e dëshiruar të përsëritjeve, më pas kaloni në këmbën tjetër.

Këshilla për Kryerjen Zgjatja e ijeve në gjunjë

  • Angazhoni bërthamën tuaj: Angazhimi i muskujve tuaj të barkut është thelbësor për stabilitetin dhe për të shmangur tendosjen në pjesën e poshtme të shpinës. Një gabim i zakonshëm është të lini barkun të bjerë drejt dyshemesë, gjë që mund të çojë në dhimbje shpine. Mbajeni gjithmonë thelbin tuaj të angazhuar gjatë gjithë ushtrimit.
  • Lëvizjet e kontrolluara: Shmangni lëvizjen e shpejtë të këmbës lart e poshtë. Në vend të kësaj, ngrini këmbën ngadalë dhe në mënyrë të kontrolluar, duke shtrydhur muskujt në pjesën e sipërme të lëvizjes. Kjo jo vetëm që do të parandalojë dëmtimet, por gjithashtu do të sigurojë që ju të punoni në mënyrë efektive muskujt e kofshës dhe muskulaturës.
  • Shmangni zgjatjen e tepërt: Mos e ngrini këmbën më lart se busti për të shmangur harkimin e shpinës.

Zgjatja e ijeve në gjunjë Pyetjet e Bëra Së Shpeshti

A mund të fillojnë bërja e Zgjatja e ijeve në gjunjë?

Po, fillestarët mund të kryejnë ushtrimin Hip Extension On Knees. Është një ushtrim relativisht i thjeshtë që synon glutes dhe pjesën e poshtme të shpinës. Megjithatë, si me çdo ushtrim të ri, është e rëndësishme të filloni me intensitet të lehtë dhe gradualisht të rritet ndërsa forca dhe qëndrueshmëria përmirësohen. Forma e duhur është gjithashtu thelbësore për të parandaluar dëmtimin. Nëse keni ndonjë dhimbje ose siklet gjatë ushtrimit, duhet të ndërpritet menjëherë. Mund të jetë gjithashtu e dobishme për fillestarët të kryejnë ushtrimin nën mbikëqyrjen e një profesionisti të trajnuar për të siguruar teknikën e duhur.

Cilat janë varientet e zakonshme të Zgjatja e ijeve në gjunjë?

  • Zgjatja e kofshës shtrirë përfshin shtrirjen në bark dhe ngritjen e këmbëve në mënyrë alternative ose së bashku, gjë që mund të jetë më e rehatshme për disa njerëz.
  • Zgjatja e ijeve me brez rezistence i shton një sfidë shtesë ushtrimit duke përfshirë një brez rezistence rreth kyçeve tuaja, duke rritur angazhimin e muskujve.
  • Zgjatja e kofshëve me një këmbë është një variant tjetër ku zgjatni një këmbë në një kohë, duke u fokusuar në grupet individuale të muskujve.
  • Zgjatja e kofshëve në një top të qëndrueshmërisë përfshin kryerjen e ushtrimit me ijet ose këmbët tuaja në një top të qëndrueshmërisë, i cili rrit ekuilibrin dhe angazhimin thelbësor.

Cilat janë ushtrime të mira përplotësuese për Zgjatja e ijeve në gjunjë?

  • Ushtrimi Donkey Kick është një tjetër plotësues i dobishëm i Hip Extension On Knees sepse fokusohet gjithashtu në muskujt glute, duke rritur stabilitetin dhe forcën në ijet tuaja dhe pjesën e poshtme të shpinës.
  • Ushtrimi Deadlift mund të plotësojë gjithashtu Hip Extension On Knees pasi përfshin lëvizjen e zgjatjes së kofshëve, e cila funksionon në muskujt e muskulaturës dhe kërdhokullave, duke përmirësuar forcën dhe qëndrimin e përgjithshëm të trupit të poshtëm.

Fjalët kyçe të lidhura me Zgjatja e ijeve në gjunjë

  • Ushtrim për zgjatjen e ijeve me peshë trupore
  • Ushtrime për forcimin e shpinës
  • Ushtrime për ijet dhe belin
  • Ushtrime të peshës trupore për ijet
  • Ushtrime të shpinës dhe ijeve
  • Ushtrime për tonifikimin e belit
  • Ushtrime të shpinës me peshë trupore
  • Teknika e zgjatjes së ijeve në gjunjë
  • Ushtrime forcuese për ijet dhe shpinën
  • Ushtrime për peshën e trupit për belin dhe ijet.

Mjete për këtë ushtrim

Do Zgjatja e ijeve në gjunjë in the Lyfta app

Save this exercise, log your sets, and follow full workouts — free on iOS and Android.

Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Download on the App StoreGet it on Google Play