
Zgjatje triceps me barbell në këmbë
Profili i Ushqimit
Ushqime të Lidhura:
Njohje për Zgjatje triceps me barbell në këmbë
Zgjatja e tricepsit me barbell Standing Overhead është një ushtrim për ndërtimin e forcës që synon kryesisht muskujt e tricepsit dhe në radhë të dytë angazhon shpatullat dhe bërthamën. Është i përshtatshëm si për fillestarët ashtu edhe për entuziastët e avancuar të fitnesit pasi mund të modifikohet për t'iu përshtatur niveleve të ndryshme të fitnesit. Ky ushtrim është ideal për individët që kërkojnë të rrisin forcën e sipërme të trupit, të përmirësojnë përkufizimin e muskujve dhe të rrisin performancën e përgjithshme atletike.
Kryerja e: Udhëzim hap pas hapi Zgjatje triceps me barbell në këmbë
- Ngrini shtangën mbi kokë derisa të dy krahët të zgjaten plotësisht, duke i mbajtur bërrylat afër kokës dhe pingul me dyshemenë. Ky është pozicioni juaj fillestar.
- Ngadalë ulni shtangën pas kokës duke i mbajtur krahët e sipërm të palëvizshëm, merrni frymë ndërsa kryeni këtë pjesë të lëvizjes dhe ndaloni për një sekondë në fund.
- Përdorni tricepsin tuaj për ta kthyer shtangën në pozicionin e fillimit duke zgjatur krahët dhe duke nxjerrë frymën.
- Përsëriteni lëvizjen për sasinë e dëshiruar të përsëritjeve duke siguruar që të mbani një bërthamë të ngushtë dhe shpinë të drejtë gjatë gjithë kohës.
Këshilla për Kryerjen Zgjatje triceps me barbell në këmbë
- Mbërthimi i duhur: Mbajeni shtangën me një kapje nga ana e sipërme (pëllëmbët drejt jush) afërsisht sa gjerësia e shpatullave. Duart tuaja duhet të jenë më afër njëra-tjetrës sesa në një shtypje të rregullt për të synuar më mirë tricepsin. Shmangni kapjen e shiritit shumë të gjerë pasi mund të shkaktojë shqetësim në shpatull dhe të ulë efektivitetin e stërvitjes.
- Lëvizja e kontrolluar: Filloni me shtangën në nivelin e gjoksit, shtyjeni peshën lart derisa krahët të zgjasin plotësisht dhe më pas uleni ngadalë poshtë. Lëvizja duhet të jetë e kontrolluar dhe e qëndrueshme. Shmangni rënien e shpejtë të peshës ose përdorimin e momentit për ta ngritur atë, pasi kjo mund të çojë në lëndime dhe zvogëlon efektivitetin e ushtrimit.
- Gama e plotë e lëvizjes: Sigurohuni
Zgjatje triceps me barbell në këmbë Pyetjet e Bëra Së Shpeshti
A mund të fillojnë bërja e Zgjatje triceps me barbell në këmbë?
Po, fillestarët mund të bëjnë ushtrimin e zgjatjes së tricepsit me barbell Standing Overhead. Megjithatë, është e rëndësishme të filloni me një peshë të lehtë për të siguruar formën e duhur dhe për të parandaluar dëmtimin. Është gjithashtu e dobishme që një trajner personal ose një palestrës me përvojë të mbikëqyrë përpjekjet e para për të siguruar që stërvitja të kryhet në mënyrë korrekte. Ky ushtrim është i shkëlqyeshëm për forcimin dhe tonifikimin e muskujve të tricepsit.
Cilat janë varientet e zakonshme të Zgjatje triceps me barbell në këmbë?
- Zgjatja e tricepsit mbi kokë të kabllove: Ky variacion përdor një makinë kabllore, duke lejuar një nivel të qëndrueshëm rezistence gjatë gjithë lëvizjes.
- Zgjatja e tricepsit të ulur sipër kokës: Ky variacion kryhet kur jeni ulur, gjë që mund të ndihmojë në izolimin e tricepsit duke minimizuar përfshirjen e muskujve të tjerë.
- Zgjatja e tricepsit me një krah: Ky ndryshim bëhet me një krah në një kohë, gjë që mund të ndihmojë në adresimin e çdo çekuilibri të forcës midis dy krahëve.
- Zgjatja e sipërme triceps EZ-Bar: Ky variacion përdor një shirit EZ, i cili mund të sigurojë një kapje më të rehatshme dhe potencialisht të zvogëlojë tendosjen në kyçet e dorës.
Cilat janë ushtrime të mira përplotësuese për Zgjatje triceps me barbell në këmbë?
- Shantazhet me shtangë dore: Ashtu si zgjatimi i tricepsit me shtangë në këmbë lart, goditjet me shtangë përqendrohen në izolimin e tricepsit, por ato e bëjnë këtë nga një kënd tjetër, gjë që mund të ndihmojë në punën e muskujve në një mënyrë më të ekuilibruar.
- Thërrmuesit e kafkës: Thërrmuesit e kafkës janë një tjetër ushtrim i përqendruar te tricepsi që plotëson Zgjatjen e Tricepsit me Barbell Standing Overhead. Ata synojnë kokën e gjatë të tricepsit, gjë që mund të ndihmojë në përmirësimin e mëtejshëm të përkufizimit të muskujve që fitoni nga Zgjatja e sipërme e tricepsit.
Fjalët kyçe të lidhura me Zgjatje triceps me barbell në këmbë
- Stërvitje triceps me shtangë
- Zgjatim i sipërm i tricepsit me shtangë
- Trajnimi i forcës së krahut të sipërm
- Ushtrim me shtangë për triceps
- Stërvitje për triceps në këmbë
- Tonifikim i tricepsit me shtangë
- Stërvitje për pjesën e sipërme të krahut me shtangë
- Zgjatim i këmbës me shtangë në këmbë
- Ushtrime për ndërtimin e muskujve triceps
- Stërvitje me shtangë për krahët
Mjete për këtë ushtrim
Do Zgjatje triceps me barbell në këmbë in the Lyfta app
Save this exercise, log your sets, and follow full workouts — free on iOS and Android.













