Thumbnail for the video of exercise: Отурган моюндун бүгүлүүсү

Отурган моюндун бүгүлүүсү

Оқу профили

ТіріБоордукша
КестелемеТегіндік массасы
Негізгі қазыналар
Екінші қазыналар

Оқу кітапханасын өзіңіздің қол кеменізде алыңыз!

сипатына. Қосымша Оқуларды Отурган моюндун бүгүлүүсү

Отурган моюндун бүгүлүү стрейч – бул мойнун булчуңдарына багытталган пайдалуу көнүгүү, ийкемдүүлүктү жакшыртууга, чыңалууну азайтууга жана моюндун оорушунун алдын алууга жардам берет. Бул көнүгүү компьютердин алдында көп убакыт өткөргөн же кыймылсыз жумуш менен алектенген адамдар үчүн идеалдуу, анткени ал начар абалды оңдоого жана стрессти басаңдатууга жардам берет. Отурган моюндун бүгүлүү стречини күнүмдүк режимиңизге киргизүү дененин абалын жакшыртып, мобилдүүлүктү жакшыртат жана жалпы моюндун ден соолугуна жана бакубаттыгына салым кошо алат.

Орындау: Үй-бұрыс нұсқаулары Отурган моюндун бүгүлүүсү

  • Акырындык менен ээгиңизди көкүрөгүңүзгө ылдый түшүрүңүз, оозуңузду жабык кармап, моюнуңуздун арткы жагында жумшак керилгенин сезгенге чейин.
  • Бул позицияны болжол менен 20-30 секунд кармап, чоюлуп жатканыңызды сезиңиз, бирок оорутпай турганына ынаныңыз.
  • Башыңызды акырындык менен баштапкы абалга көтөрүңүз.
  • Бул көнүгүүнү 3-5 жолу кайталаңыз, сиз бүтүндөй жай жана көзөмөлдөнгөн кыймылды сактайсыз.

Орындайтын пайдалар Отурган моюндун бүгүлүүсү

  • Жумшак кыймылдар: Ар дайым жай, жумшак кыймылдар менен сунуу. Мойнун булчуңдарын чыңдоодон же ашыкча күч колдонуудан алыс болуңуз. Кеңири таралган жаңылыштык - сунууга шашуу же өтө катуу тартуу, бул жаракатка алып келиши мүмкүн.
  • Кармап дем ал: ээгиңизди көкүрөгүңүзгө бурганда, сунууну болжол менен 15-30 секунд кармаңыз. Созулган бою терең жана бирдей дем алууну унутпаңыз. Демиңизди кармоо - бул чыңалууну күчөтүп, сунуунун натыйжалуулугун төмөндөтүүчү кеңири таралган ката.
  • Акырындык менен прогресс: Моюнуңузду анын ыңгайлуу кыймыл диапазонунан чыгууга мажбурлабаңыз. Негизги нерсе - акырындык менен сунууну көбөйтүү

Отурган моюндун бүгүлүүсү Часто задаваемые суреттер (FAQ)

Бастаушылар Отурган моюндун бүгүлүүсү?

Ооба, башталгычтар Sitting Neck Flexion Stretch көнүгүүлөрүн жасай алышат. Бул мойнун артындагы булчуңдарды сунуу үчүн башты алдыга акырын бүктөөнү камтыган жөнөкөй көнүгүү. Бирок, бардык көнүгүүлөрдөгүдөй эле, жай баштоо жана өзүңүздүн ыңгайлуу деңгээлиңизден ашпоо маанилүү. Эгер сиз туура техниканы билбесеңиз же көнүгүүлөрдү коопсуз аткаруу жөндөмүңүзгө таасир эте турган алдын ала болгон шарттарыңыз болсо, ар дайым саламаттыкты сактоо адиси же сертификатталган фитнес тренери менен кеңешиңиз.

Кәдемдер Қалыптасу Отурган моюндун бүгүлүүсү?

  • Отурган моюндун чоюлу: Бул вариацияда отурганда, сиз моюнуңуздун сол тарабында чоюлуп калганын сезгиче акырындык менен башыңызды оңго бурасыз, андан кийин башка тарапта кайталайсыз.
  • Отурган моюнду узартуу: Бул сунуу үчүн бийик отуруп, башыңызды шыпка караган сыяктуу акырын артка эңкейтиңиз, чыңалуудан сак болуп, моюнуңуздун алдыңкы бөлүгүн сунуңуз.
  • Отурулган моюндун капталын бүгүү жана айландыруу сунуу: Бул тик отуруп, моюнуңузду ийиниңизге карай бир тарапка бүгүп, анан акырын башыңызды өйдө карап, мойнун капталында терең сунууну камтыйт.
  • Отурган моюндун бүгүүнүн жардамы менен сунуу: Бул вариация колуңуз менен отурууну камтыйт.

Негізінді орындау қатары Отурган моюндун бүгүлүүсү?

  • Көкүрөк стрейч: Бул көнүгүү Отурган моюндун бүгүлүүсүн толуктайт, көкүрөк жана ийин булчуңдарын ачып, көбүнчө кысылып, моюндун катуулугуна салым кошот, ошентип моюндун чоюлусунун пайдасын жогорулатат.
  • Отурган алдыга ийилип: Бул йога позасы Отурган моюндун бүгүлүү стречини толуктайт, анткени ал омуртканы гана сунбастан, ошондой эле моюндун жана белдин үстүнкү бөлүгүндөгү чыңалууну бошотуп, жалпы ийкемдүүлүктү жогорулатат жана стресстен арылтат.

Түйіндеме қосылған сөздер Отурган моюндун бүгүлүүсү

  • Моюн созуу көнүгүү
  • Дене Салмагы Мойнун бүгүлүүсү
  • Мойнун бүгүлүү тартиби
  • Отурган мойнун бүгүлүү машыгуусу
  • Дене салмагына моюн көнүгүүсү
  • Моюнду бекемдөө көнүгүүлөрү
  • Отурган моюн ийкемдүүлүк көнүгүүлөрү
  • Үйдө моюнду сунуу ыкмалары
  • Bodyweight Neck Flexion Stretch
  • Моюн булчуңдарын созуу көнүгүүлөрү

Бул машыгуу үчүн куралдар

Do Отурган моюндун бүгүлүүсү in the Lyfta app

Save this exercise, log your sets, and follow full workouts — free on iOS and Android.

Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Download on the App StoreGet it on Google Play