Thumbnail for the video of exercise: Kërcim në anën e majtë të ulur me levë

Kërcim në anën e majtë të ulur me levë

Profili i Ushqimit

Pjesë e TrupitQafe
PajisjeHeqja e peshës të makinës
Muskujt Kryesorë
Muskujt e Dytësuar

Merr bibliotekën e ushqimeve në xhepin tënd!

Njohje për Kërcim në anën e majtë të ulur me levë

Lever Seated Left Side Crunch është një ushtrim i synuar që forcon kryesisht muskujt e zhdrejtë, duke rritur stabilitetin e bërthamës dhe duke përmirësuar ekuilibrin e përgjithshëm të trupit. Është një stërvitje e përshtatshme si për fillestarët ashtu edhe për entuziastët e avancuar të fitnesit pasi mund të rregullohet lehtësisht sipas niveleve individuale të fitnesit. Njerëzit do të dëshironin ta kryenin këtë ushtrim për të rritur forcën e tyre anash barkut, për të përmirësuar qëndrimin dhe potencialisht për të zvogëluar rrezikun e dhimbjes së shpinës.

Kryerja e: Udhëzim hap pas hapi Kërcim në anën e majtë të ulur me levë

  • Kapni dorezat e makinës dhe sigurohuni që leva të jetë e vendosur në anën tuaj të majtë.
  • Nxirrni frymën dhe kontraktoni muskujt e barkut, duke tërhequr levën poshtë drejt anës së majtë, sikur po përpiqeni të afroni bërrylin e majtë dhe kofshën e majtë.
  • Pushoni shkurtimisht në fund të lëvizjes, duke u siguruar që barku juaj të jetë plotësisht i kontraktuar.
  • Thithni dhe ngadalë kthehuni në pozicionin e fillimit, duke i rezistuar peshës në rrugën e kthimit për t'u siguruar që muskujt tuaj të jenë të angazhuar gjatë gjithë lëvizjes. Përsëriteni këtë për numrin e dëshiruar të përsëritjeve.

Këshilla për Kryerjen Kërcim në anën e majtë të ulur me levë

  • Lëvizjet e kontrolluara: Shmangni gabimin e zakonshëm të përdorimit të momentit për të kryer kërcitjen. Në vend të kësaj, përqendrohuni në lëvizjet e kontrolluara dhe të qëllimshme. Kjo do të angazhojë muskujt tuaj në mënyrë më efektive dhe do të zvogëlojë rrezikun e lëndimit.
  • Angazhoni bërthamën tuaj: Crunch në anën e majtë të ulur me levë synon muskujt tuaj të pjerrët, por është thelbësore të angazhoni të gjithë bërthamën tuaj gjatë ushtrimit. Kjo mund të arrihet duke tërhequr butonin e barkut drejt shtyllës kurrizore dhe duke ruajtur këtë angazhim gjatë gjithë ushtrimit.
  • Pesha e përshtatshme: Mos e mbingarkoni makinën me shumë peshë. Është një gabim i zakonshëm të mendosh se më e rëndë është gjithmonë më mirë. Filloni me një peshë të menaxhueshme dhe rriteni gradualisht ndërsa forca juaj përmirësohet. Mbingarkesa mund të çojë në formë të dobët

Kërcim në anën e majtë të ulur me levë Pyetjet e Bëra Së Shpeshti

A mund të fillojnë bërja e Kërcim në anën e majtë të ulur me levë?

Po, fillestarët mund të bëjnë ushtrimin Lever Seated Left Side Crunch. Megjithatë, është e rëndësishme të filloni me një peshë të lehtë për të shmangur tendosjen ose lëndimin dhe për të siguruar formën e duhur. Është gjithashtu një ide e mirë që fillimisht të keni një trajner ose person me përvojë që t'ju udhëheqë gjatë ushtrimit. Ndërsa bëheni më të rehatshëm dhe më të fortë, mund të rritni gradualisht peshën.

Cilat janë varientet e zakonshme të Kërcim në anën e majtë të ulur me levë?

  • Kërcimi anësor shtrirë përfshin shtrirjen në anën tuaj në një dyshek, duke mbështetur kokën me dorë dhe më pas ngritjen e pjesës së sipërme të trupit nga toka.
  • Swiss Ball Side Crunch kërkon një top zviceran; ju shtriheni anash mbi të, me këmbët tuaja të ankoruara dhe më pas kërcitni lart.
  • Crunch Side Cable përfshin përdorimin e një makine kabllor; ju tërhiqni kabllon në anën tuaj duke i mbajtur ijet të palëvizshme.
  • Side Plank Crunch është një variant më i avancuar ku futeni në një pozicion të dërrasës anësore dhe më pas sillni bërrylin e sipërm drejt gjurit tuaj të poshtëm.

Cilat janë ushtrime të mira përplotësuese për Kërcim në anën e majtë të ulur me levë?

  • Përplasja e biçikletës: Duke alternuar anët, këto angazhojnë të dyja anët e pjerrëta majtas dhe djathtas, duke plotësuar kërcitjen me levë të ulur në anën e majtë duke siguruar një stërvitje të ekuilibruar për të gjithë rajonin e barkut.
  • Dërrasë: Dërrasa është një ushtrim i shkëlqyeshëm plotësues pasi punon me të gjithë bërthamën, jo vetëm në pjesët e pjerrëta, duke siguruar një bazë solide mbështetëse për kërcitjen në anën e majtë të ulur me levë dhe duke përmirësuar forcën dhe stabilitetin e përgjithshëm të bërthamës.

Fjalët kyçe të lidhura me Kërcim në anën e majtë të ulur me levë

  • Ushtrimi i belit në makinë
  • Stërvitje kërcitëse në anën e majtë
  • Kërcimet anësore të ulura
  • Stërvitje për belin me ndihmën e makinës
  • Tonifikimi i belit të ulur me levë
  • Kërcitja e barkut në anën e majtë
  • Ushtrimi i aparatit të palestrës që synon belin
  • Kërcënimet e levave të ulura
  • Makinë levave për kërcitjet anësore
  • Pajisje palestër për ushtrimin e belit

Mjete për këtë ushtrim

Do Kërcim në anën e majtë të ulur me levë in the Lyfta app

Save this exercise, log your sets, and follow full workouts — free on iOS and Android.

Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Workout Tracker
Download on the App StoreGet it on Google Play