
Хэвтэж буй ганц хөлийн цохилт
Дасгалын товчлол
Холбоосон дасгалууд:
Товчлол Хэвтэж буй ганц хөлийн цохилт
"Хэвтэх дан хөлний цохилт" нь биеийн доод хэсэгт голчлон өгзөг, шөрмөс, нурууны булчингуудад чиглүүлдэг дасгал бөгөөд хүч чадал, уян хатан байдал, булчингийн ерөнхий аяыг сайжруулахад тустай дасгал юм. Энэхүү дасгал нь анхан шатны болон ахисан түвшний фитнесс сонирхогчдод тохиромжтой, учир нь биеийн тамирын түвшингээс хамааран өөрчлөх боломжтой. Хувь хүмүүс доод биеийн хүч чадлаа сайжруулж, үндсэн тогтворжилтыг сайжруулж, илүү сайн байрлалыг бий болгохын тулд "Хэвтэх дан хөл"-ийг сонгож болно.
Дасгал дүүргийн алхам бүртэлх туториал Хэвтэж буй ганц хөлийн цохилт
- Хүзүүний саармаг байрлалыг хадгалахын тулд толгойгоо доошлуулан шал руу хараарай.
- Өсгийгөө өгзөг рүүгээ татахын тулд өвдөг дээрээ бөхийлгөж, нэг хөлөө шалнаас дээш өргө.
- Өргөгдсөн хөлөө шалнаас дээш өргөөд анхны байрлал руугаа буцаана.
- Нөгөө хөлөөрөө ижил хөдөлгөөнийг давтаж, хөлөө ээлжлэн хүссэн тооны давталтаар хийнэ.
Хийх заавар Хэвтэж буй ганц хөлийн цохилт
- Гол булчингаа ажиллуул: Энэ дасгалын үеэр гол булчингаа үргэлж ажиллуул. Энэ нь таны биеийг тогтворжуулахад тусалдаг төдийгүй зөв булчингуудыг ажиллуулдаг. Нийтлэг алдаа бол зөвхөн хөлний булчинг ашиглаж, гол хэсгийг мартах явдал юм.
- Хяналттай хөдөлгөөн: Хөлөө өргөж, өшиглөхдөө хяналттай байдлаар хий. Хэт өндөр эсвэл хэт хурдан өшиглөхөөс зайлсхий, учир нь энэ нь гэмтэл учруулж болзошгүй. Мөн хөдөлгөөнөө гөлгөр, гөлгөр биш байгаа эсэхийг шалгаарай.
- Гуягаа газартай байлга: Өшиглөлт хийхдээ ташаандаа шалан дээр байгаа эсэхийг шалгаарай. Өшиглөж буй хөлний ташааг өргөх нь нийтлэг алдаа юм
Хэвтэж буй ганц хөлийн цохилт Асуултууд
Шинэчлэлт хийж болох уу Хэвтэж буй ганц хөлийн цохилт?
Тийм ээ, анхлан суралцагчид "Хэвтэх ганц хөлийн цохилт" дасгалыг хийж чадна. Гэсэн хэдий ч аливаа шинэ дасгалын нэгэн адил гэмтэл бэртлээс зайлсхийхийн тулд удаан эхлэх, зөв хэлбэрийг хангах нь чухал юм. Эхлээд дасгалжуулагч эсвэл фитнессийн мэргэжилтний удирдлаган дор дасгал хийх нь ашигтай байж болох юм. Энэ дасгал нь биеийн доод хэсгийг, ялангуяа өгзөг, шөрмөсийг бэхжүүлэхэд тохиромжтой.
Дасгалын түлхэн салангууд Хэвтэж буй ганц хөлийн цохилт?
- Эсэргүүцлийн тууз бүхий хэвтэх дан хөлийн цохилт: Энэ хувилбар нь дасгалын хүндрэлийг нэмэгдүүлэхийн тулд шагайнд ороосон эсэргүүцлийн туузыг ашиглах явдал юм.
- Хэвтэх дан хөлөөрөө түнх өргөх: Энэ хувилбарт цохилт бүрийн дараа өгзөг болон нурууны булчинг илүү эрчимтэй ажиллуулдаг ташаа өргөлт багтана.
- Гараа сунгаж хэвтэх дан хөлөөр өшиглөх: Энэ хувилбар нь өшиглөхдөө эсрэг талын гараа урагш сунгаж, биеийн дээд хэсгийг барьж, тэнцвэрийг сайжруулахад тусалдаг.
- Шагайны жинтэй нэг хөлөөр хэвтэх: Энэ хувилбар нь илүү их эсэргүүцэл нэмж, дасгалын сорилтыг нэмэгдүүлэхийн тулд шагайны жинг өмсдөг.
Үндсэн дасгалыг дэмжих сайн Хэвтэж буй ганц хөлийн цохилт?
- Хайчаар өшиглөх дасгал нь хэвтэх дан хөлийн цохилттой ижил булчингийн бүлгүүдийг чиглүүлснээс гадна нэг хөлөөр хэвтэх дасгалыг үр дүнтэй гүйцэтгэхэд чухал үүрэг гүйцэтгэдэг үндсэн тогтвортой байдал, тэнцвэрийг сайжруулдаг тул өөр нэг холбоотой дасгал юм.
- Glute Bridge дасгал нь мөн адил хамааралтай, учир нь энэ нь дан хөлөөр хэвтэх дасгалтай адил өгзөг болон шөрмөсийг чиглүүлдэг боловч ташааны хөдөлгөөн, доод нурууны хүчийг дэмждэг бөгөөд энэ нь нэг хөлөөр хэвтэх дасгалын ерөнхий гүйцэтгэлийг сайжруулдаг.
Холбоо бүтэн үг Хэвтэж буй ганц хөлийн цохилт
- Ганц хөлөөр өшиглөх дасгал
- Биеийн жингийн гуяны дасгалууд
- Хэвлэх хөлний дасгалууд
- Гуяны булчинг бэхжүүлэх дасгалууд
- Гуяны биеийн жингийн дасгалууд
- Ганц хөлөөр өшиглөх дасгал
- Гуяны хэвтэх дасгал
- Биеийн жинг хөлөөр өшиглөх дасгал
- Гуяны хүчийг нэг хөлөөр өшиглөх
- Нэг хөлөөр хэвтэх биеийн жингийн дасгал
Энэ дасгалд зориулсан хэрэгслүүд
Do Хэвтэж буй ганц хөлийн цохилт in the Lyfta app
Save this exercise, log your sets, and follow full workouts — free on iOS and Android.
















